CPSka, ohlédnutí za sportovní sezonou 2017

CPSka

CPSka - Celostátní plachtařská soutěž, slouží k porovnání výkonnosti všech českých pilotů a pilotek. Na rozdíl od klasických plachtařských závodů je decentralizovaná a probíhá po celý rok. Piloti tedy smějí startovat každý ze svého domovského letiště a výkon musí přihlásit nejpozději před uplynutím 30 dní od výkonu.

CPSka má dvě hlavní kategorie, těmi jsou Česká a mezinárodní. Směrodatná skutečnost pro zařazení do jedné z kategorií je místo startu kluzáku. Například pro zařazení do České kategorie musí kluzák startovat kdekoliv na území České republiky, ale letět smí i nad území kteréhokoliv z okolních států. Do mezinárodní kategorie se počítají i lety z České republiky.
Do hlavní kategorie se řadí úplně všechny lety. Navíc existují další dvě podkategorie, těmi jsou ženy a junioři (do dosažení 25 let).

Nejlepší a aktuálně jedinou aktivní plachtařkou Aeroklubu Břeclav se stala Lucie Hrůzová, která obsadila 32. místo mezi ženami.
Naším nejlepším pilotem se v roce 2017 stal Pavel Zima, který obsadil krásné 25. místo v mezinárodní kategorii a 15. v České. Za ním se umístil jeho bratr Radek Zima na 43. místě (48. CZ) a třetí místo v rámci Aeroklubu Břeclav bere Jan Viskot na celkovém 72. místě (3. místo v juniorské kategorii). Celkem se ročníku 2017 zúčastnilo 794 pilotů a pilotek, z toho 45 žen a 77 juniorů.

www.cpska.cz

Jan Viskot - juniorský mistr republiky v plachtění

Náš pilot Jan Viskot se v loňském roce nominoval do juniorského výběru reprezentace České republiky a zúčastnil se hned 4 závodů. Nejlepší výsledek zaznamenal na juniorském mistrovství České republiky, které se mu podařilo vyhrát a stal se tak prvním juniorským mistrem republiky z břeclavského Aeroklubu.
Dále se s českou výpravou zúčastnil mistrovství světa juniorů v Litvě, kde závodil ve standardní třídě. Tam se bohužel celému českému týmu moc nedařilo i kvůli velmi slabým a složitým litevským podmínkám. Nakonec zde po osmi disciplínách obsadil 23. místo z celkových 32 závodníků.

flj9025.jpg

img_20170727_162343.jpg

w8.jpg

dscf1041.jpg