Na kluzácích (GLD)

Aeroklub Břeclav nabízí pro své členy v rámci své Letecké školy, číslo registrace A022, výcvik na kluzácích (licence GLD - Glider). Na této stránce si mohou případní zájemci přečíst základní informace o podmínkách, průběhu i ceně výcviku a spoustu dalších informací.

Jaké jsou obecné podmínky?

Do výcviku se mohou přihlásit všichni zájemci, kteří dosáhli 14 let a v kalendářním roce zahájení praktického výcviku dosáhnou 15 let, jsou zdravotně způsobilí pro danou kategorii a nebyli soudně trestáni za činy, spáchané v letectví. U osob mladších 18 let je nutný souhlas zákonného zástupce. Horní věková hranice není nijak omezena. Svůj sen létat si v dnešní době plní stále více adeptů ve středním věku a ani žáci důchodového věku nejsou vyjímkou. K tomu je třeba vyplnit formulář Žádost o výcvik.

Kdo provádí lékařskou prohlídku a jak je náročná?

Lékařskou prohlídku provádí pověření letečtí lékaři a jejich seznam je k dispozici na každém letišti. Doba trvání samotné prohlídky je asi půl hodiny, k jejímu provedení je potřeba přinést aktuální záznam EKG (opět záležitost do 20-ti minut). Pokud zájemce nemá žádné zdravotní problémy nebo neutrpěl vážný úraz, neměla by být prohlídka velký problém - brýle nejsou překážkou, není-li vada nějak extrémní. Břeclaváci hodně jezdí k MUDr. Švábenskému z Nemocnice Kyjov. Cena prohlídky je řádově stokoruny.

Jak výcvik probíhá?

Výcvik probíhá v několika etapách, které na sebe přímo či nepřímo navazují.
První etapou jsou teoretická školení v předepsaném rozsahu 55 vyučovacích hodin (1h = 50 minut), kde zájemci získají základní informace z těchto předmětů:

1. Aerodynamika a mechanika letu
  2. Letecká meteorologie
  3. Letecká navigace
  4. Konstrukce palubních přístrojů
  5. Konstrukce a stavba letadel
  6. Radiotechnika a spojovací předpisy
  7. Letecké předpisy a směrnice
  8. Letecké motory a vrtule*

Druhá etapa zahrnuje pozemní přípravy, kdy se zájemci již seznamují s výcvikovým kluzákem, s letištěm, záchrannými padáky a metodikou výcviku.
Ve třetí etapě již následuje vlastní létání, zpočátku pouze s instruktorem, kdy se plní jednotlivé úlohy, od nejjednodušších až po složitější, podle platných výcvikových osnov. Zhruba po 8 letových hodinách a 50 startech (tyto čísla jsou pouze informativní) následuje první samostatný let a plnění dalších letových úloh.
Následuje etapa číslo čtyři, kdy se pilotní žák dostává k samostatným termickým letům a splnění samostatného přeletu o minimální délce 50 km, jako podmínky pro vykonání pilotní zkoušky.

Předpisy, směrnice a osnovy výcviku

Osnovy výcviku na kluzácích AK-PL
Interní směrnice pro letecký provoz AK1

Postupy pro vydání/prodloužení, vyplňování formulářů

Žádost o výcvik v Aeroklubu Břeclav.
Žádost o vydání / prodloužení zdravotní způsobilosti - Medical.
Žádost o vydání / prodloužení platnosti průkazu odborné způsobilosti radiotelefonisty.
Žádost o vydání / prodloužení platnosti průkazu pilota kluzáků.

Ostatní školící a výukové materiály

Přemýšlej .... doletíš
Přemýšlej .... doletíš (seriál)
Lidský faktor v letectví
Létáme na blaníku
Plachtař a navigace
Konstrukce letadel
Základy meteorologie
Letová příručka ASTIR
Pilotní testy

Vytisknout stránku Vytisknout stránkupublikováno 01. 04. 2009, zobrazeno 18037x, dnes 5x
Na jakém kluzáku výcvik probíhá a kolik obnáší letových hodin?

Výcvik GLD probíhá na kluzáku L-23 (viz. rubrika LETADLA) a do prvního samostatného termického letu žák absolvuje kolem 12 hodin a 70 startů. Počet letových hodin v poslední etapě je různý, ale dá se říci, že je to v průměru 20 hodin a 30 startů.

Jaká je cena výcviku?

Cena výcviku GLD do prvního samostatného termického letu se pohybuje v rozmezí 30 000 - 40 000 Kč a je závislá na některých aspektech.

Rychlost výcviku je dána např. rozdílem v létané osnově. Tzv. navijáková (univerzální) je sice zdánlivě finančně méně náročná, ale z hlediska času, který žák ve výcviku stráví - výcvik trvá déle a ve svém důsledku náklady na celkový výcvik - až po pilotní průkaz, mohou až dvojnásobně překročit sumu peněz oproti osnově aerovlekové.

Druhým aspektem je přístup žáka. Aby výcvik probíhal rychle a kvalitně, je zapotřebí, aby případné přestávky v létání byly co nejkratší a do kabiny usedal odpočatý a bez zatěžujících myšlenek. Cena výcviku závisí na počtu letových hodin na kluzáku a vlečného letounu, popř. poplatcích za navijákový vzlet.

Jak dlouho výcvik trvá?

Teorie a pozemní přípravy trvají přibližně dva měsíce. Protože nyní nabízíme možnost využití aerovlekové osnovy, výcvik do prvního sóla probíhá asi v deseti letových dnech (pět víkendů) a za další 3-4 letové dny je možné létat samostatně. Vzhledem k tomu, že nejsme komerční letecká škola a výcvik z větší části provádíme o víkendech, závisí doba výcviku na docházce, na kapacitě letadel a instruktorů a na počasí. V průměru je výcvik záležitostí jednoho roku.

S kým budu létat?

Výcvik provádí řádně vyškolení a zkušení naši instruktoři, kteří kromě příslušné platné kvalifikace na GLD, vlastní kvalifikace na motorových kluzácích, ULL letadlech, motorových letounech, a dopravních letadlech.

Kde získám bližší info?

Bližší informace Vám poskytneme o víkendech buď přímo na letišti, nebo nás kontaktujte - viz. Kontakty

RSSFacebookVytisknout stránkuMapa stránek · © 2009 - 2017 Aeroklub Břeclav · Počet návštěv: 1254033 (18037)