Se Z143 poprvé nad Tatry

21.4.2018 bylo skvělé počasí s velkou dohledností, a tedy jsme společně dvěma aeroklubovými letadly podnikli dlouho plánovaný výlet do Tater. Já jsem ještě nikdy za hranicemi neletěl, a proto jsem se celý den vyptával zkušenějších, jaká specifika má sportovní létání na Slovensku. V podstatě mi bylo vysvětleno, že to funguje v celé Evropě stejně a není se čeho bát. To se naštěstí skutečně potvrdilo.

img_1624.jpg

Po pár dotazech v klubu, kdo se chce přidat, se posádka ustálila na 4 lidech a to mně, Petrovi Babákovi, Františkovi Dvořákovi a Petrovi Hladíkovi, našem novém členovi.

Po téměř celodenních přípravách jsme v 15:50 (GMT+2) konečně odstartovali z dráhy 26 a hned jsme levou zatáčkou s maximálním stoupáním nabrali přibližně kurz 074° k letišti Poprad. Přihlásili jsme se na Bratislava Information, dostoupali 7000ft (na QNH 1017J) a pokračovali dále. Petr mi dával cenné rady pro hladký průběh letu, František byl naopak jako naše navigace, protože po cestě znal název snad každé hory a každého města, což bylo podivuhodné. Petr Hladík let poctivě dokumentoval.

Před námi letěla aeroklubová Cessna s Václavem a jeho rodinou, kterou jsme ale ztratili z dohledu a shledali se znovu až u Lomnického Štítu.

Po přibližně hodině a půl letu jsme konečně doletěli k hřebenu Tater. Díky skvělému počasí to byla úžasná podívaná, což uvidíte z fotek dále.

20180421_170032.jpg

Přeletěli jsme Štrbské Pleso a pokračovali dále k Lomnickému Štítu.

20180421_170145.jpg

Lomnický Štít byl po naší levé straně a pod námi bylo dobře vidět i lanovku, která na něj vede.

20180421_170445.jpg

Poté jsme provedli pravou zatáčku a pomalu předletěli Cessnu směrem cestou na Chopok.

img1641.jpeg

Před vrcholem Chopok jsme stihli vyfotit přečerpávací elektrárnu Čierny Váh.

20180421_171943.jpg

I když byl poměrně silný vítr zepředu, hnáni chutí na večeři jsme šťastně přistáli v Prievidzi.

img_20180421_175932.jpg

Zde je nutno podotknout, že není šťastnějších lidí než ti, co po hezkém přistání pojídají halušky s brynzou.

img_1669.jpg

Po jídle nezbylo než se odebrat k domovu proti zapadajícímu slunci.

20180421_193619.jpg

Přistáli jsme se západem slunce a nastala ta nejoblíbenější věc z celého létání – umývání letadel. U toho nás nikdo nevyfotil, všechni byli zaměstnániJ

Na závěr musím jen dodat, že výlet byl perfektní a doufám, že budeme takto létat častěji. Já jsem se konečně dostal mimo vzdušný prostor ČR a přes počáteční nejistotu zjistil, že se není čeho bát. Teď jen dodělat ICAO angličtinu a prozkoumat i další státy!

Tom

Vytisknout stránku Vytisknout stránkupublikováno 27. 04. 2018, zobrazeno 203x, dnes 4x

RSSFacebookVytisknout stránkuMapa stránek · © 2009 - 2018 Aeroklub Břeclav · Počet návštěv: 1433171 (203)